ARALIA MANDŻURSKA, BAGNO, BARWINEK POSPOLITY

ARALIA MANDŻURSKA

 

Roślina ma podobne działanie do żeń – szenia. Jest powszechnie stosowana przy nerwicy i dolegliwościach psychicznych, w zaburzeniach erekcji, impotencji, w zmęczeniu umysłowym i fizycznym, a także jako środek na wzmocnienie. Poprawia pracę mięśnia sercowego.

Aralia korzystnie wpływa na poprawę całego układu nerwowego, reguluje niskie ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz wspomaga utrzymanie prawidłowego metabolizmu lipidów.

Uwaga! Aralii mandżurskiej nie wolno zażywać w przypadku nowotworów, padaczki, bezsenności i nadciśnienia tętniczego.

 

BAGNO

Znany pod inną nazwą – dziki rozmaryn (ledum palustre).

W Polsce można ją spotkać w regionach nizinnych (poza Kujawami i Wielkopolską), natomiast ziele to bardzo rzadko występuje w górach. Wyrasta najczęściej w rejonie lasów sosnowych i na torfowiskach. Bagno rosnąc masowo przybiera formę rozłożystych kobierców.

Dziki rozmaryn charakteryzuje się aromatycznym zapachem. Jego krzew jest ciemnozielony, a kwiatki jasnokremowe.

Wykorzystywany jest w celu leczenia astmy, działa przeciw wykrztuśnie i przeciw reumatycznie. Bagno działa podrażniająco na skórę i działa jako środek owadobójczy (np. mole, wszy, pluskwy). Znane jest jako środek do płukania jamy ustnej i lek łagodzący ból zębów.

 

BARWINEK POSPOLITY

 

Roślina ta określana jest wiecznie zieloną krzewinką i spotkać ją można w runie leśnym. Barwinek pospolity wypuszcza płożące i zakorzeniające się pędy kwiatonośne. Jego owocem jest podwójny mieszek. Na wiosnę kwitnie na niebisko lub fioletowo.

 

Barwinek polecany jest w leczeniu zaburzeń związanych ze starzeniem się organizmu (zawroty głowy, zaburzenia pamięci oraz w niewydolności krążenia mózgowego). Wtedy stosuje się leki z zawartością barwinka doustnie. Roślina działa też przeciwmiażdżycowo, reguluje ciśnienie krwi, dotlenia mózg i poprawia przemianę materii. Ze względu na zawartość winkaminy poleca się go w chorobie nadciśnieniowej. Naukowcy dowiedli, że dzięki tej substancji, barwinek rozszerza obwodowo naczynia krwionośne.

 

Ciekawostka.O dobroczynnych właściwościach barwinka przekonali się już nasi przodkowie. Docenili głównie fakt, że barwinek działa ściągająco oraz gojąco na kłopoty ze skórą.

 

Uwaga! Barwinek pospolity nie może być stosowany w nadmiarze. W takim przypadku wykazuje się jego szkodliwe działanie. Wyciąg z tej rośliny można stosować tylko w porozumieniu z lekarzem.


 

© Copyright Serwis wielotematyczny nie tylko dla kobiet 2024